Geleceğe değer katacak, her gün daha da değerlenecek benzersiz bir yaşam.

Modern mimarisi, yüksek inşaat kalitesi, insan odaklı tasarımı, geniş yeşil alanları, sosyal ve kültürel zenginlikleriyle 93.500 m2’lik bir alanda, yeni bir yaşam! Sadece İstanbul’a değil, Türkiye’ye ilkler getiren yeni bir ekosistem.

İstanbul’un tarihi semti Topkapı’da, dev bir ekosistem içinde yeni bir Topkapı… Türkiye’yi ilkleri getiren, eksiksiz bir hayat.

Burada yaşıyoruz, çalışıyoruz, eğleniyoruz, sosyalleşiyoruz, spor ve alışveriş yapıyoruz, sanatı takip ediyoruz, yemyeşil parklara doyuyoruz, mahalle ve komşuluk duygularıyla yeniden aidiyet kazanıyoruz. Topkapı’ya dünyalı bir yaşam stilini, trendleri ve evrensel değerleri getiriyoruz.

TOPKAPI 29, insan odaklı mimari yaklaşımları ve yaratıcı çözümleriyle İstanbul’a büyük değerler katıyor. TOPKAPI 29, kendi sakinlerinin tüm ihtiyaçlarını karşılarken, şehrin tamamı için de vazgeçilemez bir cazibe merkezi olan bir ekosistem projesi.

EKOSİSTEM

“Topkapı 29, kendi sakinlerinin tüm ihtiyaçlarını karşılarken, şehrin tamamı için de vazgeçilmez bir cazibe merkezi olan bir ekosistem projesi.”

CHRİS LANKSBURY, CHAPMAN TAYLOR ARCHITECTS

TASARIM


CHAPMAN TAYLOR ARCHITECTS

Güven Duygusuyla Size Değer!

Benzersiz mimari tasarımından deprem güvenirliği ve yüksek inşaat kalitesine dek %100 güven… Akzirve’nin Türkiye’ye duyduğu büyük güven… Ve TOPKAPI 29’un size vereceği sonsuz güven duygusuyla, hayata değer katıyoruz.

Yemyeşil Parklarla Size Değer!

Büyük parklar, yaratıcı peyzajlar, çocuk oyun alanları ve açık havada spor imkanlarıyla her açıdan nefes alan, enerjik bir hayat… İstanbul’un özlediği yeşille şehre değer katıyoruz.

KONUM

İstanbul’un ve tarihin kalbi Topkapı

TOPKAPI 29, İstanbul’un tarihi kalbi kabul edilen Topkapı’da hayata geçiyor. Bu semt dünyayı kendine çeken tarihi yarımadanın yanı başında yer alıyor. Tarihi surlarla çevrelendiğinden şehrin geçmiş yüzünü parlatıyor. Fatih Sultan Mehmet’in şehre ilk girdiğinde geçmiş olduğu sur kapısı, semte daha da büyük bir tarihi önem kazandırıyor.

Topkapı semti, şehrin her yerine kolayca ulaşım şansı tanıyor. Üniversiteler, hastaneler ve zengin ulaşım ağlarıyla kucaklaşarak şehrin en prestijli gelişmelerinin yaşandığı noktalarından biri olma özelliğini taşıyor. Şehir hızla büyüdükçe ve ulaşım daha fazla zaman almaya başladıkça Topkapı gibi merkezi semtlerin değeri daha da artıyor.

Topkapi

KONUMUYLA BENZERSİZ

TOPKAPI 29, hastaneler, okullar, iş ve yaşam merkezleriyle çevrili benzersiz bir konumda hayata geçiyor. Karayoluna direkt çıkışıyla metro, metrobüs, tramvay ve Marmaray istasyonlarına 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. TOPKAPI 29’un dikkat çeken komşularının arasında; Koç Üniversitesi ve Hastanesi, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Bahçeşehir Koleji, İstinye Üniversitesi, İstinye Üniversitesi, Avrasya ve İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi gibi önemli merkezler bulunuyor.

TOPKAPI

“Geleneksel şehir planlaması ile çağdaş yaşamın sinerjisi.”

CHRİS LANKSBURY, CHAPMAN TAYLOR ARCHITECTS

TOPKAPI 29 EVLERİ

TOPKAPI 29 Evleri, meydanları, özel peyzaja sahip yeşil alanları, sokakları, avluları ve sosyal buluşma noktalarıyla modern bir mahalle olarak tasarlandı. Evlere ait bloklar, alışveriş caddesi ve çok zengin bir ekosistemle hızlı bir bağ kurarken kendine özel, güvenli ve sakin bir dünya kurmayı da başarıyor. Sosyal açıdan renkli, samimi bir deneyim sunuyor.

Uluslararası standartlarda, yaratıcı ve sıcak bir konut stili…

TOPKAPI 29’daki 5 ila 15 katlı 16 blokta farklı stilleri yansıtan, son derece fonksiyonel 1441 daire bulunuyor. 1+1’den 5+1’e değişen boyutlarıyla, balkonlu, bahçeli ya da bahçe teraslı, hepsi nefes ve ışık alan bu daireler yaratıcı dokunuşlarla değer kazanıyor.

“Büyük bir ekosistem içinde modern bir mahalle.”

Akzirve Residence
4+1 LIVING ROOM (>>>> THEME)

TOPKAPI 29’da tüm daireler, her zevke ve yaşam stiline uygun, farklı yaşam seçenekleriyle donatılıyor. Interior Designers Arkiteam, üç farklı tasarım temasını (Modern Highlight, Modern Mix ve Golden Times) zamansız bir anlayışla hayata geçiriyor. Bu tasarımların hiçbirinde konfordan, incelikten ve kaliteden taviz verilmiyor.

Akzirve Residence
1+1 LIVING ROOM (>>>> THEME)

“Two distinctive and contemporary design approaches, both offering a warm and welcoming atmosphere”

SEDA DUNDAR, ARKITEAM
Akzirve Residence
4+1 BEDROOM (>>>> THEME)

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut non metus justo. Nunc diam arcu, laoreet sit amet lectus at, molestie ultrices elit.

Akzirve Residence
1+1 BEDROOM (>>>> THEME)

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut non metus justo. Nunc diam arcu, laoreet sit amet lectus at, molestie ultrices elit.

Akzirve Residence
4+1 KITCHEN (>>>> THEME)

All kitchen units are specially crafted to our designers’ specifications by >>> and include a premium >>>> appliance package including gas hob, built-in fan oven, dishwasher and fridge, extract hood, and stainless-steel sink.

Akzirve Residence
1+1 KITCHEN (>>>> THEME)

The Modern theme offers >>>>>> floors, >>>> cabinetry, and >>>>>>> counter tops and backsplash, and the Classic >>>>>> floors, >>>> cabinetry, and >>>>>>> counter tops and backsplash.

Akzirve Residence
BATHROOM PICTURE (>>>> THEME)

All kitchen feature custom-designed cabinetry and lighting along with underfloor heating and built in shower trays.

Akzirve Residence
BATHROOM PICTURE (>>>> THEME)

The Modern theme offers >>>>>> floors, >>>> cabinetry, >>>>>>> counter tops and >>>> tiles with a >>>>> washbasin, and the Classic >>>>>> floors, >>>> cabinetry, >>>>>>> counter tops and >>>> tiles with a >>>>> washbasin.

Akzirve Residence
TYPICAL APARTMENT ENTRANCE LOBBY

Each apartment block will have its own beautifully decorated entrance, reached from the perimeter road or landscaped courtyards - as well as directly from the car park.

Akzirve Residence
SOCIAL CLUB MOOD

Facilities will include:

Fitness centre
Studio
Spa
Indoor swimming pools (2)
Café
Lounge / library / TV area
Co-Working area
Creche

Akzirve Residence
SOCIAL CLUB FITNESS

The 4,000 m2 Social club will be professionally managed, and feature a curated selection of high-end fitness equipment, as well as a studio for yoga and pilates and indoor lap pools.

Akzirve Residence
SOCIAL CLUB OPEN AIR POOL

The spa area will include locker rooms, sauna and steam rooms, and areas for private massage treatment – bringing all the facilities of a health resort right next door.

Akzirve Residence
SOCIAL CLUB LOUNGE

After a workout – or a work session day in the co-working area - homeowners can relax in the lounge and library, enjoy light refreshments in the café and its terrace overlooking the central park, or settle down with a movie in the TV area.

Akzirve Residence
SOCIAL CLUB KIDS’ POOL

Kids will be catered for by a separate, professionally managed Creche with both indoor and outdoor play areas.

Akzirve Residence
SOCIAL CLUB INDOOR POOL
Akzirve Residence
SOCIAL CLUB OPEN AIR POOL
Akzirve Residence

“Peyzaj tasarımında ana konsept, sağlıklı ve iyi yaşamın insanların günlük rutinleri ile entegrasyonu üzerine kuruldu. Ana amacımız yeşil ile yaşayan bir çevre yaratmaktı.”

CEMİL AKTAŞ, CAPS STUDİO
Akzirve Residence

Designed by award-winning Turkish Landscape Architects CAPS Studio, the landscaped courtyards and parks at Topkapı 29 form the heart of the project – and the basis of a green and healthy lifestyle. The landscape offers a variety of airy yet cosy spaces for relaxation and mediation, for play, and for exercise.

Akzirve Residence
THE FIVE LANDSCAPE THEMES

Lawns, leafy woods, shaded seating under pergolas, scented flower gardens, water features, exercise parcours, multipurpose courts, a skateboarding track – every homeowner can feel they have their very own outdoor space.

And in addition, many of the homes will enjoy private gardens – be it at ground level or on sunlit rooftop terraces. Each of the landscaped courtyards has an individual theme, to give homeowners and visitors a variety of experiences.

Akzirve Residence
FOREST THEMED COURTYARD

Ranging from wooded areas and orchards to carefully designed water gardens perfect for kids’ safe enjoyment, the courtyards are the living heart of the Topkapı 29 Project.

The various landscaped areas are also linked by a series of walking and cycling trails, yet another opportunity to enjoy a fit and healthy lifestyle…

Akzirve Residence
GARDEN AT COURTYARD LEVEL

Apartments facing onto the ground-level courtyards enjoy a wide wooden dining deck as well as a green area for lawn or planting, all backed by the lush planting of the main landscaped gardens providing privacy to the homeowners.

Akzirve Residence
GARDEN AT ROOF LEVEL

At the various roof levels, apartments’ decks open out onto extensive sunny and airy gardens. Each lawn area is planted with ground cover and bordered by living fences providing privacy from nearby neighbours.

Akzirve Residence
MUNICIPALITY PARK

Situated opposite the Lifestyle centre with its many dining, leisure and entertainment options, the 10,000 m2 Municipality Park area will be designed, constructed and managed by Akzirve for the homeowners of Topkapı 29.

Akzirve Residence
MUNICIPALITY PARK – MULTI-PURPOSE AREA

Also connected by a spectacular new bridge to the Lifestyle Centre, the park’s focus is a large multipurpose arena that can be used for a variety of games as well as for live artistic performances.

Akzirve Residence
MUNICIPALITY PARK – SHADED RELAXING AREA

Behind the arena’s amphitheatre seating, the park is divided into many special areas for relaxing, playing, and working out - including shaded seating areas, skateboard track, outdoor squash court, climbing wall, and kids’ play park.

Akzirve Residence
CHILDREN’S PLAY AREAS
Type
Theme
Net m2 With Balcony
Pricing
Details
1+1 S01B
Modern
48.13 m2
......
2+1 S01A-1
Modern
75.4 m2
......
2+1 MO2A
Modern Classic
88.87 m2
......
2+1 LO1A
Modern Classic
97.87 m2
......
3+1 SO1A-1
Modern Classic
111.42 m2
......
3+1 M02B
Modern Classic
127.39 m2
......
3+1 LO1C
Modern Classic
139.24 m2
......
4+1 SO1B
Modern Classic
144.25 m2
......
4+1 M01A
Modern Classic
162.59 m2
......
4,5+1 01A
Modern Classic
165.39 m2
......

YAŞAM TARZI

TOPKAPI 29 Alışveriş ve Yaşam Merkezi.
İstanbul’u kendine çekecek bir yaşam alanı.

ÇAĞDAŞ

TOPKAPI 29 Alışveriş ve Yaşam Merkezi, deneyimler ve sürprizlerle dolup taşan bir mücevher kutusuna benziyor. Açık ve kapalı alanlarıyla her noktadan nefes ve doğal ışık alan bu mimarinin ortasında, terasları ve ihtişamlı sinema cephesiyle ana bina yükseliyor. Yeni nesil alışveriş, yemek, eğlence dünyasına modern bir açık pazar da eşlik ediyor.

Akzirve Residence
LIFESTYLE CENTRE – ‘JEWEL BOX’, EXTERIOR
Akzirve Residence

The streets around this building are in a ‘U’ shape with at its heart the Lifestyle Square which will be a dramatic mixed-use focal point for all visitors. This multi-level space is surrounded by more shops, restaurants and a themed Food Theatre with views north across the city.

Akzirve Residence
LIFESTYLE CENTRE – THE MULTI-LEVEL ‘LIFESTYLE SQUARE’
Akzirve Residence

The Centre is linked to the open-air street shopping that extends all the way across the project to the planned future Metro station, and also has convenient, secure connections to the residential zone and the residents’ social facility.

Akzirve Residence
STREET SHOPPİNG - WEST PLAZA
Akzirve Residence

With 160 units and an area of 45,000 m2, the Lifestyle Centre and Street Retail will together create one of Istanbul’s most attractive and vibrant destinations, as well as answering all the day-to-day needs of Topkapı 29 residents.

Akzirve Residence
STREET SHOPPİNG - CENTRAL PLAZA
Akzirve Residence

The 100-unit branded residence is located next to the vibrant Lifestyle Square and the Hotel, and has a variety of specially appointed 1, 2- and 3-bedroom apartments offering hotel-like convenience and services. It also has its own exclusive entrance, residents’ lounge and terraces.

Akzirve Residence
RESIDENCE ENTRANCE
Akzirve Residence
Akzirve Residence

Conveniently situated next to the Lifestyle Centre and the Offices and operated by a world-class brand, the project’s very own hotel will be a 260-room Extended Stay facility, with studio, 1- and 2 bed suites for business and leisure travellers alike.

Akzirve Residence
HOTEL FACADE
Akzirve Residence
Akzirve Residence
Akzirve Residence

An innovative mixture of conventional offices for sale, flex-offices for rent and co-working in one strikingly designed commercial tower, the office functions are located right next to the Lifestyle Centre for maximum access to convenience shopping, dining and after-work leisure facilities.

Akzirve Residence
OFFICE BUILDING SEEN FROM THE E5
Akzirve Residence
Akzirve Residence
Akzirve Residence

With 660 rooms and 1,860 beds, the building has a special layout designed to cater flexibly to both male and female students.

A mix of one, three and four-person suites is supported by extensive common areas including cafeteria, lounge, library, working, fitness and leisure areas, looking out onto a semi-enclosed private and secure landscaped garden.

Akzirve Residence
STUDENT ACCOMMODATION FACADE
Akzirve Residence
Akzirve Residence

Part of the project’s unique approach is that it seeks to cater to all age groups. These days people live longer, healthier lives and the elderly prefer to remain in the community and close to their families. The Topkapı area is already an established location for healthcare with leading facilities such as the Koç/American Hospital having recently opened.

Akzirve Residence
CLINIC AND ASSİSTED LİVİNG APARTMENTS SEEN FROM THE PARK
Akzirve Residence
Akzirve Residence
Akzirve Residence
BİZE ULAŞIN GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞME